Exkluzivní poznávací zájezdy Cestování

CESTOPISY

Popisy a fotodokumentace cest po všech světadílech

CESTOPISY
"DANY GEOGRAPHIC"

popis dosud realizovaných zájezdů slovem a obrazem
popisy označené .
jsou dokončeny

AKTUÁLNÍ CESTY

PLÁNOVANÉ CESTY

Pacifik (Fidži, Vanuatu, Tonga, Samoa)
přes Jižní Koreu - duben/květen 2011
Mongolsko - září 2011

KONTAKT

Ing. Dana Trávníčková, CSc.
602-339-882
dany@danytravel.cz
www.danytravel.cz

Program soukromé cesty:

Barma a Laos

24.listopadu - 16.prosince 2010

 

Nabízím těm, kteří by rádi poznali tyto dvě asijské země, aby se se mnou vydali na cestu, kterou jsem detailně připravila a kterou realizačně zajistí velký asijský touroperátor se zastoupením ve všech třech zemích (součástí celé cesty je i krátká thajská část). Cena komfortního výletu s bohatým programem je více než přijatelná.

Tajemná Barma i Laos jsou země dosud málo dotčené turismem, a masovým už vůbec ne. Jsou to země s překrásnou přírodou, bohatou historií, úžasnými fotogenickými památkami a s desítkami rozmanitých etnik, které žijí do značné míry dodnes podle svých tradic. Obyvatelé obou zemí jsou přátelští a tolerantní (není divu, jsou to buddhisté). Je to příjemné zjištění ve srovnání odpudivou politikou barmské vojenské junty či se socialistickou minulostí Laosu. (Ale to my zase s naší nedávnou historií docela chápeme, že takové protiklady se nevylučují). Kriminalita je v obou zemích nízká.

Země, která se jmenovala Myanmar minimálně od 13.století, a jmenuje se tak oficiálně zase dnes, je dosud více známá pod jménem, které dostala za Britů – Barma. Říká se jí „Zlatá země“ – je to chudá země pokrytá zlatými chrámy. Je to buddhistická země, ale se stále silným animistickým vlivem – každý kopec, jezero či strom tu má svého ducha. Ctí se tu i jiné tradice - muži chodí v dlouhé sukni, zvané „lodží“ a ženy si natírají tváře pastou ze speciálního, na prach rozdrceného dřeva, jednak na ochranu proti slunci a jednak pro zkrášlení. Oblast Myanmaru je trvale osídlena nejméně 4500 let. První velká kultura tu zanechala památky z 5.-9.století. V 8.-9.století sem přišli lidé z oblasti východního Himaláje a v úrodné nížině kolem řeky Irrawaddy tu ze vzájemného působení kultury stávajícího a příchozího lidu vzniklo jedno z nejslavnějších období myanmarských dějin, označované jako epocha velkých králů z Baganu. V okolí Baganu bylo mezi 11. a 13.stoletím postaveno přes 4000 chrámů, klášterů a pagod, z nichž 2000 zůstalo zachováno aspoň částečně dodnes. Od poloviny 19.století byly dějiny Myanmaru silně ovlivňovány Velkou Británií. Posledním hlavním městem země před obsazením Brity bylo Mandalay s královským palácem a četnými chrámy. A v okolí Mandalay se nacházejí pozůstatky ještě tří starých královských měst.

Laos je pro většinu našinců prakticky neznámá země, která se pro cestování otevřela až před několika lety. Je to velmi lákavá země. Přes 70% její rozlohy zabírají hory a náhorní plošiny, a asi polovinu území prvotní deštné pralesy. Také proto je Laos domovem mnoha zvířecích druhů, i když „Zemí tisíců slonů“ už po válečných událostech ve 20.století (Indočínské války) zván být nemůže. Kultura tu má většinou náboženský charakter. Zdejší buddhismus je promísen s mnoha prvky animismu a kultu uctívání předků – zejména se to týká horských kmenů. Páteří Laosu je řeka Mekong, která je nejen dopravní tepnou, ale také hlavním činitelem úrodné půdy.

 

PROGRAM:

(pro ty z vás, kteří četli program hned po uvedení na stránky uvádím, že program dvou dnů jsem změnila. Jeden slovenský cestovatel, se kterým jsme naladěni na stejnou strunu a se kterým si vyměňujeme zkušenosti z cest, mi dal na základě své nedávné cesty do Barmy cenné podněty, jak program vylepšit - co stojí rozhodně za vidění a kam zase nemusíme).

ST 24/11 Praha – Bangkok

S leteckou společností Aerosvit přes Kyjev do Bangkoku:

PRG-KBP VV-210 8.55-11.55

KBP-BKK VV-171 14.00-3.30+1

ČT 25/11 Bangkok - Yangon

Po příletu do Bangkoku ve 3.30 ráno ubytování v 4*hotelu Novotel Airport. Vízum do Thajska je třeba, ale bude již z Prahy (zdarma). Odpoledne pokračování linkou společnosti AirAsia do hlavního města Myanmaru – Yangonu. Po příletu nejdříve vyřízení víza (bude předjednáno po internetu, na místě se platí 30 USD). Ubytování ve 4*hotelu Kandawgyi(2 noci), u jezera a hlavních památek.

PÁ 26/11 Prohlídka Yangonu

Yangon (kdysi Rangún) leží na úrodné deltě řeky Yangon. Hlavním městem se stal za britského působení v této zemi v roce 1885. Prohlídka města zahrnuje mj.: oktagonální pagodu Sule, Národní muzeum, tržiště Bogyoke, pagodu Botataung, pagodu Ngadatkyi s obrovským sedícím Buddhou, a samozřejmě zlatý hřeb prohlídky při západu slunce – pagodu Shwedagon u jezera, obklopenou mnoha svatyněmi, symbol Yangonu a nejposvátnější místo mynmarského buddhismu.

SO 27/11 Bago a Kyaikhto

V Kyaikhto jihovýchodně od Yangonu se nachází jedna z nejvýznamnějších a nejzajímavějších památek Myanmaru – Zlatá skála. Na dokonale vyváženém a gravitaci vzdorujícím balvanu-viklanu stojí stúpa se zlatou střechou, která je hlavním poutním místem barmských buddhistů. Atmosféra, která tu panuje, je strhující. Cestou do Kyaikhto návštěva rovněž fascinujících památek ve starodávném městě Bago, kdysi hlavního města „Království labutí“ (podle legendy, která je s tím spojena). Ubytování ve 2-3* hotelu Mountain Top (1 noc), velmi blízko slavné stúpy.

NE 28/11 Kyaikhto, Bago, Yangon

Návštěva pagody při východu slunce, po snídani odjezd zpět do Yangonu. Cestou prohlídka dalších památek v Bago a návštěva dvou vesnic zdejšího etnika Mon. Ubytování opět ve 4*hotelu Kandawgyi (1 noc)

PO 29/11 Odlet do Baganu a prohlídka Baganu

Ráno odlet z Yangonu do Baganu s leteckou společností Yangon Airways. Bagan (UNESCO), resp. rozlehlé území „Baganská archeologická oblast“, je ohromující místo s tisíci chrámy, kláštery a pagodami u řeky Irravaddy, které může soupeřit s kambodžskými chrámy Angkoru. Prohlídka archeologické oblasti a návštěva mnoha chrámů, včetně: Ananda Pahto, pagoda Shewezigon, chrám Manuha, pagoda Swesandaw (ta poslední opět nejlépe při západu slunce). Ubytování ve 3*hotelu Aye Yar River View(2 noci).

ÚT 30/11 Výlet na horu Popa

Vyhaslá sopka Popa, která se tyčí do výšky 1520 m nad okolní planinu, je hlavním duchovním sídlem 37 natů (animistických duchů), s poutní svatyní Mahagiri. Od ní vede 777 schodů na vrchol hory s komplexem staveb, které symbolizují synkretismus kultu natů s buddhismem. Na vrcholu hory se nachází impozantní komplex kláštera, stúp a svatyní. Výhled do kraje je úžasný a stojí za trochu námahy. Pokračování v prohlídce Baganu.

ST 1/12 Odlet do Mandalay, výlet do královských měst Amarapura, Sagain a Inwa

Ráno odlet z Baganu do Mandalay (Yangon Airways). Výlet do tří starých královských měst v okolí: Amarapura (UNESCO) - největší barmský buddhistický klášter Mahagandayon a 1,2 km dlouhý fotogenický most pro pěší z 1060 týkových sloupů přes mělké jezero Taungthaman. Sagaing (UNESCO) – duchovní centrum země: kamenná schodiště vedou okolo stovek stúp, chrámů a klášterů okolo tisíců meditujících mnichů na Sagaingskou horu, z jejíhož vrcholu se otevírá překrásný výhled na zmíněné objekty, a na krajinu s řekou. Inwa (UNESCO) na umělém ostrově vzniklém propojením řeky Myintge a Irrawady kanálem – dřevěný klášter Bagaya Kyaung na 267 mohutných týkových sloupech, věž Nanmyin a klášter Maha Aungmye Bonzan. Ubytování ve 3-4* hotelu Mandalay Swan (2 noci).

ČT 2/12 Prohlídka Mandalay

Prohlídka Mandalay (UNESCO), které bylo posledním královským hlavním městem, zahrnuje mj.objekty: Pagoda Kuthodaw, známá jako největší kniha na světě se 729 kamennými deskami a na nich zapsaným celým buddhistickým kánonem. Pagoda Mahamuni s velmi uctívanou bronzovou sochou Buddhy, pokrytá silnou vrstvou ze zlatých lístků, která pochází ze začátku našeho letopočtu (možná je i starší), a která sem byla kdysi jako kořist dopravena z jiného místa v zemi. Mandalay Hill – 230 m vysoká hora s krásným výhledem na paláce a chrámy. Královský palác a dřevěný klášter Shwenandaw.

PÁ 3/12 Odlet do Heho, dojezd k jezeru Inle

Ráno odlet do Heho, pak dojezd k jezeru Inle a transfer lodí do hotelu. Ubytování ve 3*hotelu Mynmar Treasure Resort Inle (2 noci).

SO 4/12 Výlet lodí po jezeru Inle

Nádherné jezero Inle je 22 km dlouhé a 11 km široké, a leží ve výšce 875 m. Kolem jezera a na jeho ostrovech je 17 vesnic s domy na kůlech, obývaných lidmi zdejšího šanského kmene Intha. Jsou to jednak rybáři, kteří své čluny s plochým dnem pohánějí tak, že jednou nohou stojí na zádi a druhou mají „ovinutou“ kolem vesla. Rolníci pak pěstují rýži, ale také květiny, zeleninu a ovoce, a mnohé z toho na plovoucích ostrovech tvořených bažinami, půdou a vodními hyacinty. Jezero totiž nemá běžné břehy, ale směrem k okraji je stále mělčí, až plynule přechází do močálovitých rýžových polí. Kolem dokola jezera se nacházejí stovky buddhistických svatyň, které jsou – stejně jako jejich sochy – ovlivněny zdejší šanskou kulturou. Součástí výletu je také návštěva pagody Phaung Daw, kláštera Nga Phe Chaung, zvaného klášter Skákající kočky, a vesnice Inn Paw Khon.

NE 5/12 Odlet z Heho do Tachileiku, přes hranice do Thajska, Zlatý trojúhelník

Transfer lodí a pak vozem na letiště v Heho, odlet do města Tachileik poblíž hranic s Thajskem (Mandalay Air). Pokračování v cestě vozem přes hranice do thajského Mae Sai, a pak dále do Chiang Khong, zase na thajsko-laoských hranicích. Barma a Laos sice mají společnou hranici, ale žádný společný hraniční přechod, a tak cesta tento den vede proslulým „Zlatým trojúhelníkem“. Tak se říká území na rozmezí Barmy, Laosu a Thajska, kde se pěstuje opium, a v užším smyslu se tak nazývá místo, kde se střetávají hranice těchto zemí. Chiang Khong je hraniční městečko na břehu Mekongu, na jehož druhé straně leží laoské hraniční městečko Huai Xai. Ubytování v hotelu Namkhong Riverside (1 noc) na břehu Mekongu (kategorie neuvedena, na internetu vypadá na 2-3*).

PO 6/12 Začátek dvoudenní plavby po Mekongu

Ráno přejezd lodí přes řeku na laoskou stranu a po získání laoského víza (30 USD) nalodění na komfortní loď Luang Say. Dvoudenní plavba po legendárním veletoku po proudu řeky do Luang Prabangu s pozorováním úchvatného horského okolí a okolních vesniček. Součástí plavby je i plná penze (oběd, večeře, snídaně, oběd + káva, čaj a voda mezitím), zastávky na zajímavých místech a přenocování v komfortní lodži v městečku Pak Beng. První den je cestou na programu návštěva domorodé vesnice horského kmene Tai Lue. Rustikální město Pak Beng na soutoku Mekongu s řekou Nam Beng obývají především Hmongové a příslušníci dalších horských etnik. Ubytování v 3-4* hotelu Luang Say Lodge (1 noc).

ÚT 7/12 Druhý den plavby - z Pak Bengu do Luang Prabangu

Ráno před pokračováním v plavbě možná návštěva místního trhu. Tento den je cestou na programu návštěva vesnice Ban Baw a prohlídka palírny rýžového alkoholu. Ban Baw je velmi stará vesnice, ve které po 600 let v harmonii žijí tři etnické skupiny: Lao Loum (majoritní laoské etnikum), Tai Lue a Šan (ti sem přišli jako uprchlíci z Barmy). Pak zastávka ve vesnici Pak Ou v ústí řeky Nam Ou a návštěva dvou jeskyní - Tham Thing a Tham Phoum, zvaných „Jeskyně tisíců Buddhů“. Později odpoledne dojezd do Luang Prabangu. Ubytování ve 3*hotelu Le Parasol Blanc (2 noci).

ST 8/12 Luang Prabang

Někdejší královské město Luang Prabang (UNESCO) s francouzsko-indočínskou architekturou je kulturním a náboženským centrem Laosu, a významným řemeslnickým centrem. Návštěva města je pro jeho atmosféru a stovky mnichů v oděvech šafránové barvy velkým zážitkem. Prohlídka města mj.zahrnuje: Wat Visoun (nejstarší fungující chrám se stúpou zvanou „Vodní meloun“), vedle stojící chrám Wat Aham, Wat Xienh Thong (zdejší nejkrásnější chrám), Wai Mai (rezidence nejvyššího patriarchy do doby, než se přestěhoval do Vientianu), pár dalších chrámů a Národní královské palácové muzeum.

ČT 9/12 Cesta do Phonsavanu, návštěva Muang Khounu

Hlavním cílem cesty do severní provincie Xieng Khuang je návštěva tajemné Planiny džbánů (Thong Hai Hin), která mě už dávno moc láká a kterou bych si při návštěvě této země rozhodně nenechala ujít. Kromě toho tu žije velmi zajímavé původní obyvatelstvo. Hlavním městem provincie s mnoha jeskyněmi, vodopády a horami dosahujícími až 3 tisíc metrů, bývalo město Xien Khuang, které však bylo za Indočínské války v letech 1964-73 velmi poničeno, a tak jím stal Phonsavan, známý v turistickém světě především jako východisko ke slavné džbánové archeologické lokalitě. Cestou do Phonsavanu návštěva Muang Khounu (starého Xieng Khuangu), starobylého královského sídla, městečka obklopeného horami, dnes opět zrenovovaného a kypící životem. Ubytování ve 2*hotelu Maly (3 noci).

PÁ 10/12 Výlet do okolí Phonsavanu

Program: Jeskyně Tham Piu (památka z druhé indočínské války). Cestou k jeskyni několik vesnic Hmongů (velmi zajímavého etnika, se kterým jsem se již na cestách setkala) a lidu Thai Dam (s pozoruhodnými pohřebními svatyněmi). Nakonec návštěva Ho-Či-Minovy stezky v Ban Khay.

SO 11/12 Planina džbánů

V okolí Phonsavanu se na travnatých planinách nachází jedna z nejzáhadnějších světových památek. Pláně tu jsou posety velkými kamennými džbány, dosahujícími výšky až 3 metry. Pochází z doby před 2-4 tisíci lety a zanechala tu je dosud neznámá civilizace. Rovněž dodnes není znám důvod, proč ke zhotovení obřích hrnců vůbec došlo, i když teorií je více. Návštěva archeologické lokality I (250 džbánů o váze 600-6000 kg), lokality II (90 džbánů na dvou sousedních úbočích) a lokality III (150 džbánů na vrcholu malebného pahorku). Tyto tři lokality jsou prověřené, bezpečné a navštěvované (jinde mohou být pozůstatky nevybuchlé munice).

NE 12/12 Cesta do Vang Viengu, Sloní jeskyně

Cestou do krasové krajiny zastávky v zajímavých vesnicích. Výlet přes rýžová pole k jeskyni Tham Xang („Sloní jeskyně“ – podle stalaktitu ve tvaru slona). Vang Vieng je město u řeky Nam Song uprostřed překrásného vápencového krasu. Ubytování ve 3*hotelu The Elephant Crossing (1 noc).

PO 13/12 Cesta do Vientianu, archeologické naleziště Vang Xang

Cestou do hlavního města návštěva rybího trhu v Huay Mor a prohlídka archeologického naleziště Vang Xang s objekty z 11.století. Ubytování ve 2-3*hotelu Chanthapanya (2 noci).

ÚT 14/12 Prohlídka Vientianu

Vientiane, ležící podél meandrujícího Mekongu, je od 16.století po Luang Prabangu hlavním městem země. Bylo jím i za francouzského protektorátu od poloviny 19.století, a zůstalo i za komunistické vlády. Většina památek je v centru. Jsou jimi především stúpa Pha That Luang (národní památník, symbol jak buddhismu, tak laoské suverenity), Ho Pha Keo (královský chrám, nyní muzeum), Wat Si Muang s městským pilířem ve tvaru falusu, Patuxai (Vítězný oblouk), další chrámy, tzv.ranní trh (otevřený ale celý den). Navštívíme také Buddha park s velmi osobitými sochami jednoho umělce. Každý večer se prý koná Laoská tradiční show v Laoském národním divadle (má být denně ve 20.30), zájemci mohou navštívit.

ST 15/12 Odlet do Bangkoku

Dopoledne volno – lze se projít podél Mekongu, kde se nachází další zajímavé objekty, či využít čas jinak podle svého. Odpoledne transfer na letiště a odlet spojem Laoských aerolinií do Bangkoku. (Letištní poplatek je 10 USD). Ubytování opět ve 4*hotelu Novotel Airport (1 noc).

ČT 16/12 Odlet do Prahy

VV-172 Bangkok-Kyjev 6.00-11.40

VV-4917 Kyjev-Praha 15.20-16.15

CENA takto popsaného výletu vychází při počtu 2 účastníků na 80.000,-Kč (při vyšším počtu může být pochopitelně nižší). Přesná finální cena závisí kromě počtu účastníků také na kurzu CZK k USD v době platby zahraniční cestovní kanceláři a na eventuálních drobnějších změnách v ceně letenek(tax) v době před jejich zakoupením či na možném zvýšení příplatku na pohonné hmoty, které si vymiňuje zahraniční CK. Příplatek za jednolůžkový pokoj vychází na 14.500,-Kč.

Do ceny cesty Barma+Laos je zahrnuto:
  1. mezinárodní zpáteční letenka Praha-Bangkok, včetně tax
  2. mezinárodní letenka Bangkok-Yangon, vč.tax
  3. mezinárodní letenka Vientiane-Bangkok, vč.tax
  4. vnitrostátní letenka Yangon-Bagan, vč.tax
  5. vnitrostátní letenka Bagan-Mandalay, vč.tax
  6. vnitrostátní letenka Mandaly-Heho, vč.tax
  7. vnitrostátní letenka Heho-Tachileik, vč.tax
  8. 21x ubytování se snídaní
  9. pozemní doprava v klimatizovaném voze (pitná voda cestou zdarma)
  10. příplatek na pohonné hmoty
  11. dvoudenní plavba po Mekongu s plnou penzí
  12. vstupy do všech v programu uvedených objektů
  13. místní průvodci
  14. poplatek za povolenku ke vstupu do oblasti Zlatého trojúhelníku

UPOZORNĚNÍ:

1. Cestu připravuji jako soukromá osoba, protože pokračovat dále v činnosti cestovní kanceláře nebudu kvůli absurdním a diskriminačním zákonům, týkajících se odpovědnosti cestovní kanceláře za eventuální problémy způsobené „vyšší mocí“.

2. Cestu připravuji pro sebe, ale ráda sebou vezmu spolucestující, protože je to pro mne po všech stránkách výhodnější. Výhodné je to nesporně i pro druhou stranu. Nabízím to podobně jako řada jiných cestovatelů hledá na internetu spolucestující. Rozdíl je v tom, že to vše připravím a že i během cesty bude vše fungovat jako dřív (tj. že moji spolucestující dostanou ode mne skripta s komplexními informacemi jako vždy, a budu na cestě nadále organizátorem a průvodcem). Nabízím soukromý projekt v profesionální kvalitě.

3. Cestovní pojištění si každý účastník zajistí sám.

4. Svým spolucestujícím předložím vyúčtování a všechny doklady týkající se platby. (Stejně jako měli účastníci dřívějších zájezdů mé cestovní kanceláře možnost si je prohlédnou a zjistit, že cena odpovídá pouze vynaloženým nákladům na danou cestu, jak bylo deklarováno. Pro mne se nyní finančně nic nemění, takto situace vypadala po celá léta. Cesty jsem pořádala a nadále budu pro potěšení své i ostatních. Vydělala jsem si na ně do roku 1998 příjezdovou činností své cestovní kanceláře).

Pokud vás nabídka této cesty zaujala a chtěli byste ji se mnou absolvovat, ozvěte se mi před 20.srpnem 2010. Nejpozději tento den odešlu seznam účastníků zahraniční cestovní kanceláři a zajistím letenky na konkrétní jména. Účastníky hned seznámím s dalším postupem (platba letenek pořizovaných z ČR, platba všech ostatních služeb zajišťovaných asijskou CK, formuláře a pokyny pro získání vietnamského, barmského a laoského víza). V září odjíždím do Turecka a proto později už nebudu mít čas se této fázi přípravy cesty Barma+Laos věnovat a přibírat eventuální další zájemce. Skripta pro Barmu+Laos napíši po návratu z Turecka.

Všechny příznivce cestování a poznávání světa zdraví

Dana Trávníčková